0
Wycieczka do Garncarza

Dnia 09.11.2016r. wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyli w wycieczce do Pracowni Gancarskiej w Czarnej Wsi Kościelnej w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” projektu pt. ,,Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Pan Paweł Piechowski – garncarz, reprezentujący czwarte pokolenie ginącego już zawodu, opowiedział o technice i procesie wyrobu naczyń glinianych.  Wychowankowie obejrzeli jego pracownię, tradycyjny piec garncarski i galerię jego prac. W ramach warsztatów z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali na kole garncarskim dzbanki, misy, kubki. Podpisane wytwory zostaną wypalone w piecu do wypalania gliny, znajdującym się w naszym Ośrodku.

Uczestnicy projektu w czasie wycieczki mogli uzupełnić wiedzę zdobytą podczas wcześniejszych warsztatów ceramicznych i zmierzyć się z nowym wyzwaniem, jakim okazało się  koło garncarskie.

 

Bożena Rećko

Brak możliwości komentowania