Regulamin spotkania Giving circle
Wewnętrzny regulamin spotkania „Giving Circle” w Fundacji SFL
Wydarzenie przebiegać będzie zgodnie z wytycznymi TFN pod patronatem Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce.
Zarząd Fundacji SFL ustalił następujący regulamin wewnętrzny wydarzenia „Giving Circle”
- Spotkanie odbędzie się 8 lutego w Kawiarni „Lira” w Sokółce o godz. 17.00
- Do licytacji przyjęto 5 projektów/ nazwa organizacji:
Klub Żeglarski Żagiel, nazwa projektu: „Poznaje tradycje żeglarskie, w mojej małej ojczyźnie”
Sokólski Ośrodek Kultury/Zespół Jemioła, nazwa projektu: „Pieśni na 100-lecie Niepodległej”
UTW, nazwa projektu: „Pamięć zwyczajów, łączy pokolenia”
Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka,
Związek Tatarów RP O/Bohoniki, nazwa projektu: „Kaligrafia a wielokulturowość”
- Zakładamy, że w trakcie licytacji zbierze się suma ok. 10 000zł. Z zebranej kwoty 10% pozostaje do dyspozycji Fundacji „SFL”, a 90% dla organizacji przedstawiających się na spotkaniu.
- Do licytacji projektów mogą przystąpić wszystkie osoby dorosłe zaproszone na spotkanie.
- Każdy uczestnik spotkania otrzyma krótki opis licytowanych projektów, a darczyńcy formularz deklaracji i numer konta.
- Autorzy projektu przedstawiają swój projekt, w ciągu 6 minut, przez 6 minut licytujący mogą zadawać pytania i w tym czasie autorzy udzielają odpowiedzi, po czym opuszczają salę.
- Wybrany przez grupę ambasador każdego projektu, przez minutę przekonuje widownię że warto poprzeć jego projekt i dokonuje pierwszej wpłaty.
- Sponsorzy licytują projekty przez podniesienie ręki i podanie nazwiska i kwotę wyjściową licytacji, która wynosi nie mniej niż 100zł na jeden projekt. Wszystkie podane kwoty przez tego samego licytującego – sumują się i są wpisywane do protokołu – wyświetlonego podczas licytacji.
- Licytacja, zakończy się z chwilą uzbierania zaplanowanej kwoty, i braku chętnych do dalszej licytacji.
- Osoby, które zadeklarowały określoną kwotę podpisują protokół i dokonują wpłat na konto Fundacji „SFL” w terminie do 20 lutego 2018r.
- Grupy, które zostały obdarowane podczas spotkania- otrzymują wylicytowane kwoty pomniejszone o 10% jako wkład własny do projektu w programie Działaj Lokalnie 2018r. W przypadku nie otrzymania grantu z puli DL 2018, wylicytowaną kwotę grupa może przeznaczyć na swój indywidualny projekt, pod warunkiem uzyskania środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł- w terminie do 30 V 2018r.
Opisy projektów na stronie: www.fundacjasfl.pl
Projekty
Projekt Związku Tatarów RP w Bohonikach
Prezentuje: Lila Asanowicz
Ambasador: Maciej Szczęsnowicz
Tytuł: Kaligrafia a wielokulturowość
Kaligrafia a wielokulturowość
Kaligrafia jak każdy wie, to ręczne pisanie z niepowtarzalnymi ornamentami i zdobieniami . Podlasie to zlepek różnych kultur i narodowości. Pokazanie tradycji i kultury katolickiej, prawosławnej, romskiej, żydowskiej i tatarskiej sprawdziło się już w kilku naszych projektach .
Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki w poprzednich latach zrealizował projekt „Czytanie w bramie ” , „Grunt to rodzinka ” i „Szukamy talentów -wielokulturowość w poezji .
Tym razem projekt jest skierowany bezpośrednio do mniejszej grupy społeczeństwa, ale chcemy zainteresować tematem i pokazać, że w tak niedużej miejscowości jak Sokółka można nauczyć się kaligrafii .
cytat z PSPO (kultura katolicka) :
-Szczególnie jeżeli chodzi o skryptorium i pracę kopistów, którzy zostawili dla nas ogromne, a przede wszystkim piękne dziedzictwo ksiąg opatrzonych eleganckim stylem pisma, zdobionych cudowna Sztuka z duchowością benedyktyńską od zawsze się przenikały ciekawymi iluminacjami.
cytat Ewy Wieruckiej (kultura prawosławna) :
-Rosyjska książka rękopiśmienna była bogato zdobiona. Piękne inicjały, skomplikowane winiety i malownicze miniatury, tworzące tzw.ornament,
cytat z „Chabad Polska ” (kultura żydowska) :
-Litery w zwoju Tory pisane są „asyryjskim” pismem; różne inne pisma i czcionki w których hebrajski jest zazwyczaj pisany czy drukowany nie są ważne. Linie muszą być doskonale proste i równe. Liczne prawa wyszczególniają precyzyjnie kształt każdej litery, a jeśli brakuje chociaż jednej z nich, albo też w niektórych przypadkach, jest tylko poszarpana lub zaplamiona, to cały zwój Tory jest nie-koszerny.
cytat Ghani Alani (kultura tatarska) :
-Kaligrafia arabska, uprawiana od ponad piętnastu stuleci, od Andaluzji po Indie, uświetniona w manuskryptach i w architektonicznych ozdobach, z biegiem czasu zyskała rangę sztuki uniwersalnej i ponadczasowej.
Przytoczone cytaty pokazują, że kaligrafią zajmowały się wszystkie kultury .
W projekcie zakładam, że spośród czterech kultur wybierzemy 15-20 osób, które będą miały chęć nauczyć się kaligrafii . Nauczyciel podczas czterech 2,5 godzinnych spotkań pokaże podstawy i metody zdobienia liter .
Na zakończenie powstanie album pokazujący prace od pierwszego do ostatniego etapu .
Tak więc grupa osób pozna tajniki pięknego pisania, które przydaje się w projektowaniu graficznym . Kaligrafia uczy też cierpliwości, staranności, przywiązywania wagi do detali oraz koncentracji – czyli rozwija nasz umysł .
Spotkania to też integracja wielopokoleniowa i wielowyznaniowa .
Większym wydatkiem tego projektu to zaopatrzenie uczestników w podstawowe zestawy do kaligrafii i opłata nauczyciela .
Koszt całości około 4000 zł .
Projekt KŻ "Żagiel"
Tytuł projektu: „Poznaję tradycje żeglarskie w mojej małej ojczyźnie – żeglowanie z historią w tle”
Ambasador projektu: Andrzej Borowski
Prezentować projekt będzie Katarzyna Czarniecka
Wartość Projektu: 8000zł
Scenariusz projektu (prezentacja do licytacji)
- Krótka prezentacja historii powstania KŻ „Żagiel” Sokółka (data, miejsce, założyciele)
- Krótka prezentacja transformacji Klubu na przestrzeni lat jego funkcjonowania.
- Krótka prezentacja osiągnięć członków Klubu w rywalizacji regatowej.
- Krótka prezentacja dotychczasowych projektów przeprowadzonych przez Klub na rzecz dzieci ze świetlic środowiskowych z terenu gminy Sokółka.
- Zarys projektu „Poznaję tradycje żeglarskie w mojej małej ojczyźnie – żeglowanie z historią w tle” skierowanego do dzieci ze świetlic środowiskowych z terenu gminy Sokółka.
Projekt ma być skierowany do dzieci ze świetlic środowiskowych z terenu gminy Sokółka. W ramach zajęć z dziećmi chcemy przekazać historię powstania klubu, powody, którymi przy jego powstaniu kierowali się jego założyciele, ponad 40-letnią historię naszej działalności. Poprzez zajęcia sportowe w świetlicach, plenerze oraz nad wodą, chcemy spróbować zaszczepić w dzieciach pasję do żeglarstwa, przy okazji przekazać im naszą wieloletnią tradycję. Z działalnością klubu związanych jest wiele ciekawych historii, mamy członków klubu z wieloletnim doświadczeniem i bogatymi osiągnięciami. Uprawianie żeglarstwa związane jest nierozłącznie z kultywowaniem bogatej żeglarskiej tradycji. Żeglarstwo to nie tylko uprawianie sportu, to również sposób na wypoczynek, pasja, część naszego życia. W żeglarstwie ważna jest historia, kultura żeglarska, etykieta, tradycje. Nasz projekt ma polegać na przekazywaniu poprzez wspólną zabawę naszej wiedzy o żeglarstwie, aspektach kulturowych z nią związanych, zapoznaniu z etyką żeglarską i bogatą tradycją.
6. W trakcie prezentacji, w tle, chcemy zaprezentować filmy sporządzone w zw. z dotychczasowymi projektami oraz pokaz slajdów dot. działalności klubu.
Projekt Uniwersystetu Trzeciego Wieku
PAMIĘĆ ZWYCZAJÓW ŁĄCZY POKOLENIA.
Prezentujący: Teresa Galewska
Ambasador: Elżbieta Haponik
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce przedstawia propozycję przeprowadzenia projektu, który:
1.Odpowiada na potrzebę seniorów w zakresie bycia osobą ważną, potrzebną nie tylko w opiece nad wnukami ale znaczącą w zakresie przekazywania dzieciom historii rodzinnej, regionalnej, wskazywania jak ważna jest świadomość i rozumienie własnego pochodzenia. Zagospodarowuje czas wolny seniorów w okresie jesienno-zimowym, zaspokaja potrzebę czerpania radości z życia pożytecznej dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
2.Ma zwiększyć czynne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym, wspierać przedszkole w realizacji ważnych celów wychowawczych, pozwoli dzieciom zachować pamięć o dawnych czasach, zwiększy repertuar zabaw, wskaże jak można się ciekawie bawić bez użycia komputera i smartfona. Rozwinie zainteresowania przeszłością, twórczą ekspresję w oparciu o inspiracje rodziców i dziadków, pobudzi do aktywnego współdziałania w życiu społeczeństwa lokalnego, wyrobi postawę otwartości na potrzeby środowiska.
Czas realizacji projektu: wrzesień- grudzień 2018
Zamierzamy przeprowadzić następujące działania:
1.Przygotowanie tradycyjnej regionalnej potrawy na Święto Organizacji Pozarządowych i XIX Rodzinny Festyn Dobroczynny- przybliżony termin:21.09.2018 –poczęstunek pod kinem.
Jedzenie to czysta kultura, opowiada nam o tradycjach, zwyczajach, migracjach, o języku który ewaluował przez wieki. W historii kulinariów są całe nasze dzieje. O tych zapamiętanych smakach dzieciństwa , o tym jak zmieniały się one poprzez zawieranie związków małżeńskich z osobą z innego regionu Polski czy jedynie Podlasia chcemy porozmawiać przygotowując wybraną dawną potrawę
2.Dwa spotkania z seniorami na temat pracy z wnukami w zakresie poznania swoich korzeni-z wykorzystaniem najstarszych zdjęć z rodzinnych albumów, tworzenia drzewa genealogicznego czy dekoracji ściennych z wykorzystaniem zdjęć z rodzinnych albumów.
3.Bożonarodzeniowe warsztaty w dwóch grupach 6-latków w wybranym przedszkolu współpracującym z UTW: do wyboru dawny łańcuch choinkowy, lalka szmacianka lub skorzystanie z propozycji przedszkola.
4.Bożonarodzeniowe warsztaty dla dwóch grup seniorów :zapoznanie z jedną z dawnych technik warsztatowych np. odlewy gipsowe ozdób choinkowych.
- Wycieczka przedszkolaków do siedziby Uniwersytetu Trzeciego Wieku-pierniczkowe warsztaty dla dwóch grup przedszkolaków. Wykorzystamy własne zaplecze kuchenne i dużą salę. Planujemy zakup drobnych upominków dla dzieci.
Uważamy, że uczestnictwo w takim projekcie wzbudzi pozytywne emocje zarówno u dzieci jak i naszych seniorów
Zapewniamy, że będzie mądrze, smacznie i wesoło.
Przybliżony koszt projektu ok.4500zł
Projekt Stowarzyszenia "Uśmiech dziecka"
Projekt Zespołu "Jemioła"
Dla przeglądarek nie wyświetlających plików pdf: Projekt zespołu Jemioła w oknie przeglądarki