Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny”

Włącz się w działalność Fundacji. Wspomożesz inicjatywy, na które czekają najbardziej potrzebujący.Możesz przekazać 1% swojego podatku na konto FundacjiKontakt z Fundacją - informacje tele-adresoweEnglish version

Informacje o Fundacji

Wdrażane Programy

Stypendia

Wolontariat

Historia Fundacji

Fotografie

Nasi Partnerzy i Przyjaciele

I Ty możesz nam pomóc

Każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazywać 1% należnego fiskusowi podatku na organizacje pozarządowe o statusie organizacji pożytku publicznego.

KRS: 0000026308

 

 

V4 Community Foundation Maturity Program

 

 

 

Dzialaj_Lokalnie_logo

 

logo_ARFP_rgb_jpg

 

logopolam

 

 

Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny” jest organizacją pożytku publicznego, zarejestrowaną w KRS pod numerem 0000026308

Numer naszego konta bankowego


Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny

wspiera finansowo inicjatywy i przedsięwzięcia z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sztuki, sportu i rekreacji, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego. Obecnie Fundusz wspiera również inicjatywy na rzecz dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Naszymi beneficjantami mogą być organizacje pozarządowe, domy kultury, szkoły, a także studenci.

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2014 [plik word]

Bilans Fundacji za rok 2013 [plik XLS]

Rachunek Wyników SFL 2013 [plik XLS]

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2013 [plik word]

Kopia informacja 2013 SFL [plik word]

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2012 [plik PDF]

Bilans księgowy 2011 [plik XLS]

Rachunek wyników 2011 [plik XLS]

Informacja dodatkowa 2012 [plik PDF]


UWAGA - Nowy Adres Strony
Fundacji SFL


Zapraszamy na Stronę www.fundacjasfl.pl/INFORMACJE


11.08.2015

Było słońce, była woda i wspaniała przygoda…! na Żaglach !


Dzialaj_Lokalnie_logologologo-ROPSherbfoto

Od czerwca 2015roku dzieci ze świetlic środowiskowych "Koniczynka" i "Stokrotka" uczestniczą w dwóch projektach: "Z bajka na żagle" ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku oraz "Lato pod żaglami" w ramach projektu Klubu Żeglarskiego "Żagiel" Sokółka w programie Działaj Lokalnie IX 2015.

W projekcie z "Z bajka na żagle" dzieci uczestniczyły już w zajęciach biblioterapii w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Sokółce oraz brały udział w spotkaniach z członkami Klubu Żeglarskiego "Żagiel".

3 sierpnia w piękny i upalny dzień dzieci ze Świetlic Środowiskowych "Stokrotka" i "Koniczynka" odbyły jednodniową wycieczkę do Augustowa gdzie miały okazję poznać sztukę pływania na żaglach. Po jeziorze pływaliśmy jachtami otwarto-pokładowymi typu Omega (sztuk 4) oraz jednym jachtem kabinowym typu "Bez 4", będącymi własnością Klubu. Tę wspaniałą przygodę, dzieciom umożliwi przemili członkowie Klubu Żeglarskiego "Żagiel" Sokółka: Adam i Agata Dziurdź, Wojciech Dziurdź, Andrzej i Katarzyna Borowscy, Katarzyna Czarniecka - bardzo serdecznie dziękujemy! Oni też przygotowali wspaniały poczęstunek w formie grilla i słodkich przekąsek. Na pamiątkę wyjazdu, wszystkie dzieci otrzymały czapeczkę z logiem Klubu. Po obiedzie dzieci udały się na spacer po centrum Augustowa, gdzie dla ochłody otrzymały lody.

Ze środków ROPS w Białymstoku zostały pokryte koszty dojazdu uczestników projektu, pozostałe atrakcje pokryto ze środków Działaj Lokalnie IX, którego sponsorami są : PAFW, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny oraz Urząd Miasta w Sokółce.Co nas jeszcze czeka?


W sierpniu i wrześniu odbędą się jeszcze spotkania dzieci z Żeglarzami w świetlicach gdzie poznamy technikę węzłów żeglarskich oraz obejrzymy zdjęcia z wypraw żeglarskich oraz będziemy kontynuować zajęcia w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej.

16.07.2015

Konkurs "Opowiedz..." 2015


Dzialaj_Lokalnie_logologologofoto

Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny" wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce serdecznie zaprasza wszystkich lokalnych grantobiorców IX edycji "Działaj Lokalnie" 2015 do udziału w lokalnym etapie konkursu "Opowiedz…" 2015.

Konkurs ma na celu zachęcenie grantobiorców do poszukiwania atrakcyjnych sposobów opisywania własnych działań i promowania inicjatyw wspieranych w ramach Programu "Działaj Lokalnie", a przez to ich wpływu na aktywizację lokalnej społeczności oraz na budowanie dobra wspólnego. Konkurs służy wyłonieniu, nagrodzeniu i promowaniu najlepszych przykładów twórczego pokazywania projektów Działaj Lokalnie.

W tegorocznej edycji konkursu nadsyłane prace mogą być zgłaszane w trzech kategoriach: CZŁOWIEK, MIEJSCE, bądź MOTYW, a prace składane w konkursie mogą mieć formę: REPORTAŻU MULTIMEDIALNEGO lub KRÓTKIEGO FILMU.

Wszystkie informacje o Konkursie znajdują się: www.dzialajlokalnie.pl/article-21-Informacje_o_konkursie.html#.Ud5uP_JUaj8

Zgłoszenia do konkursu dla grantobiorców, którzy rozpoczęli realizację projektu od czerwca przyjmowane są poprzez wysłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej na adres e-mail: fundacjasfl@gmail.pl w terminie do 15 września 2015 r. do godz. 16.00. Natomiast grantobiorcy realizujący projekty od września - termin zgłoszenia obowiązuje do 30 września 2015 r. do godz. 16.00. Natomiast dostarczanie prac konkursowych do Fundacji ustala się na dzień 20 listopada 2015 r.

Najlepsza praca w poszczególnej kategorii lokalnego etapu konkursu zostanie nagrodzona i przesłana do etapu ogólnopolskiego. Pula nagród na szczeblu lokalnym na dwa lata wynosi 720 zł, w tym na rok 2015 -360 złotych.

Osoba do kontaktu: Maria Talarczyk, tel.85 711 57 00 lub e-mail: fundacjasfl@gmail.comDo pobrania :
KARTA ZGŁOSZENIOWA DO KONKURSU OPOWIEDZ... 2015 etap lokalny[plik word]

10.07.2015


Wręczenie Certyfikatów DL w Szudziałowie!


Dnia 5 lipca podczas Dni Szudziałowa Prezes Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny"- Maria Talarczyk wręczyła certyfikaty programu Działaj Lokalnie IX 2015.
Szczęśliwi Grantobiorcy to Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo za projekt pod tytułem "Pasje Lokalnych Twórców" oraz Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji za projekt "CZAS NA LEGENDĘ".

foto
foto
foto

04.07.2015


Odbyło się wręczenie certyfikatów DL w Korycinie!


Tegoroczne "Dni Truskawki" odbyły się 28.06.2015r. i wypełniły je moc atrakcji. Wśród zaproponowanych przez organizatorów konkurencji znalazła się Truskawkowa Rewia Mody z udziałem dzieci, bitwa na truskawki, konkurs na najszybsze jedzenie truskawek i wiele, wiele innych atrakcji.

Jednym z ważnych wydarzeń było wręczenie przez Panią Prezes Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" certyfikatów programu Działaj Lokalnie IX 2015 dla Stowarzyszenia Korycinianki za projekt "Korycin pływa", w którym głównym celem jest nabycie umiejętności pływania przez dzieci i młodzież z terenu gminy a także bezpieczne zagospodarowanie im wolnego czasu podczas wakacji i na początku roku szkolnego. Podniesienie ich samooceny, poprawa bezpieczeństwa na zalewie poprzez odpowiedzialne zachowanie dzieci.

Druga organizacja to Uczniowski Klub Sportowy Konar-Kora-Korycin projekt nosi tytuł "Letnia Szkółka Tenisa w Korycinie". Projekt polega na zorganizowaniu - regularnych zajęć na kortach tenisowych. Wykwalifikowany instruktor tenisa ziemnego - będzie do dyspozycji dzieci i młodzieży przez całe wakacje i w pierwszym miesiącu roku szkolnego. Do realizacji projektu zostanie zakupiony sprzęt sportowy w postaci rakiet i piłek. Informacja o organizowanych zajęciach zostanie wcześniej rozpropagowana wśród młodzieży szkolnej za pomocą strony internetowej GOKSiTu, strony na Facebooku, zostaną rozwieszone plakaty informacyjne itp. Stworzymy grupy uczestników i dostosujemy zajęcia do ich potrzeb i możliwości.

26.06.2015


foto

Miejska Gra Rowerowa 25 czerwca 2015 r.


Przy pięknej słonecznej pogodzie w dniu 25.06. 2105 r. odbyła się pierwsza w historii Sokółki Miejska Gra Rowerowa pt. "Wolność wczoraj i dziś".

Nieprzypadkowo początkiem startu rajdu rowerowego był Zalew Sokólski z pomnikiem sokólskich żeglarzy, braci Piotra i Mieczysława Ejsmontów. Ci młodzi żeglarze rozsławili Sokółkę przepłynięciem Atlantyku i próbą żeglowania dookoła świata. Ich dewizą było to, że wolnymi czuli się tylko żeglując po morzach i oceanach.

Nad zalewem odbyły się też warsztaty żeglarski, a wszystkie trzy grupy odbyły rajd trasą krótszą i dłuższą do stadniny koni w Kraśnianach. W Kraśnianach uczestniczyły w warsztatach rowerowych i warsztatach z końmi. O szczegółach przebiegu gry i efektach poinformujemy w późniejszym czasie. Zarząd Fundacji dziękuje przede wszystkim Akademii rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za umożliwienie przeżycia przez młodzież sokólskich szkół, niezapomnianej przygody.

Zapraszamy do obejrzenia migawek z rajdu. Wykonawcą tych zdjęć był Pan Piotr , na zlecenie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

26.06.2015

Działaj Lokalnie IX 2015Zobacz dokument w oknie przeglądarki


Czytanie w bramie - zdjęciaCzytanie w bramie - ciąg dalszy

24.06.2015

Ogłoszenie


fotologo

Zarząd Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny informuje, że Fundacja jest Organizacją Partnerską o Zasięgu Lokalnym (OPL) w programie operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Żywność będzie odbierana z Banku Żywności Suwałki Magazyn w Białymstoku w okresie czerwiec 2015r.-luty 2016r.
Wydawanie żywności będzie odbywać się sukcesywnie w ciągu wymienionego okresu w lokalu wynajmowanym przez Fundację przy ul. Placu Kościuszki 9 na podstawie skierowań wydanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce.
Podstawą wydania skierowań przez OPS - będą listy sporządzone przez Fundację SFL. Do listy najbardziej potrzebujących kwalifikowane będą przede wszystkim dzieci uczęszczające do świetlic środowiskowych "Koniczynka" i "Stokrotka" i ich rodziny oraz podopieczni Ośrodka Wsparcia Rodziny (SFL)
. Oprócz pomocy żywnościowej z osobami wymagającymi wsparcia - Fundacja zobowiązana jest realizować cykliczne działania w zakresie:
1. Włączenia osób korzystających z pomocy materialnej, w funkcjonowanie społeczności lokalnych (zajęcia aktywizujące, wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, grupy wsparcia itp.)
2. Wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, udział w grupach wsparcie, w poradach psychologicznych, terapii osób zagrożonych. W ramach pomocy przewidziana jest pula następujących produktów:
1) makaron świderki w opakowaniach jednostkowych 500 g,
2) ryż biały w opakowaniach jednostkowych 1 kg,
3) kaszę jęczmienną w opakowaniach jednostkowych 500 g,
4) płatki kukurydziane w opakowaniach jednostkowych 500 g,
5) mleko UHT w opakowaniach jednostkowych 1 l,
6) ser podpuszczkowy dojrzewający w opakowaniach jednostkowych 400 g,
7) groszek z marchewką w opakowaniach jednostkowych 400 g,
8) koncentrat pomidorowy w opakowaniach jednostkowych 160 g,
9) dżem truskawkowy w opakowaniach jednostkowych 390 g,
10) mielonkę wieprzową w opakowaniach jednostkowych 400 g,
11) klopsiki w sosie własnym w opakowaniach jednostkowych 850 g,
12) cukier biały w opakowaniach jednostkowych 1 kg,
13) olej rzepakowy w opakowaniach jednostkowych 1 l,
14) herbatniki w opakowaniach jednostkowych 200g,
15) kawę zbożową instant w opakowaniach jednostkowych 200g,
16) sera topionego w opakowaniach jednostkowych 100g,
17) soku jabłkowego w opakowaniach jednostkowych 1 l,

Początek wydawania żywności dla osób ze skierowaniami i dowodem osobistym nastąpi
1.07.2015r. w godzinach 10.00-14.00
ul. Plac Kościuszki 9

23.06.2015

Uwaga !


Zarząd Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" informuje o zmianie terminu wyjazdu na kolonie letnie nad morzem do Sarbinowa. Ostateczny termin kolonii to: 08-17.08.2015 r. Odpłatność za turnus pozostaje bez zmian, czyli 850 złotych od osoby. Termin zgłoszenia razem z wpłatą ustala się na dzień 08.07.2015 r. Ilość miejsc ograniczona.

Więcej informacji o koloniach znajdziesz TUTAJ

23.06.2015

ZAPROSZENIE


fotologologofoto

Zarząd Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" zaprasza do uczestnictwa w Miejskiej Grze Rowerowej pt. "Wolność wczoraj i dziś" w dniu 25 czerwca 2015 r. Projekt jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z programu Lokalne Partnerstwa PAFW w konkursie Animator Dobra Wspólnego w ramach Pracowni Dobra Wspólnego. Realizatorami projektu są:

Małgorzata Szepielow - mistrz
Dorota Biziuk - Urząd Miejski w Sokółce
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 2
Gimnazjum nr 3
Liceum Ogólnokształcące
Zespół Szkół Rolniczych

Scenariusz gry oparty jest na fabularyzowanej opowieści o wolności i niewoli, którą opracuje i zaprezentuje przed rozpoczęciem gry osoba prowadząca grę - mistrz.
Uczestnicy gry (młodzież 3 gimnazjów sokólskich) odwiedzi na rowerach miejsca wspomniane w opowieści. Trasa rajdu rowerowego będzie przebiegała od Zalewu Sokólskiego, dwoma różnymi polnymi drogami do Stadniny koni w Kraśnianach.

Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy grupy i będą uczestniczyć w warsztatach:
I. Warsztat żeglarski nad zalewem
II.Warsztat z końmi - stadnina koni w Kraśnianach
III. Warsztat rowerowy przy stadninie koni w Kraśnianach.

Na trasie rowerowej uczestnicy będą wykonywać różne zadania pod okiem opiekunów i wolontariuszy, a efekty tych prac przedstawią na zakończenie rajdu.
Początek gry będzie o godzinie 10:00 nad Zalewem Sokólskim. Zakończenie rajdu nastąpi około godziny 15:00, a następnie nastąpi prezentacja grup, wręczenie nagród oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tej wspaniałej przygodzie.

Zarząd Fundacji

23.06.2015

Ogłoszenie o naborze wniosków na stypendia na rok szkolny/akademicki 2015/2016


fotologoherbfotofoto

Zarząd Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" ogłasza nabór na stypendia dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów zamieszkałych na terenie miasta i Gminy Sokółka, na rok szkolny/akademicki 2015/2016, w ramach następujących programów:

I. Stypendia "Prymus" realizowane we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego - Lokalne Programy Stypendialne "Równe szanse", Urzędem Miejskim w Sokółce oraz dzięki wsparciu społeczności sokólskiej przekazującej 1% podatku i udział w akcjach charytatywnych Fundacji "SFL":
- dla uczniów od II klasy szkół gimnazjalnych, planujemy przyznać 13 stypendiów po 100 zł/m-c,
- 14 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - stypendium po 150 zł/m-c.

II. Stypendia "Sokół" ze środków The Pucilowski Foundation - kwota przeznaczona na stypendia wynosi 20 000 $ USD. Z programu mogą skorzystać uczniowie ostatniej klasy szkół ponadgimnazjalnych (przyszłoroczni maturzyści) oraz studenci zarówno pierwszego roku studiów jak i lat następnych, prowadzonych w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym na uczelniach akredytowanych według obowiązujących praw. Planujemy przyznać około 4 stypendia dla uczniów ostatniej klasy szkół ponadgimnazjalnych po 150 zł/m-c oraz około 16 stypendiów dla studentów, płatnych po 340 zł/m-c dla studentów studiów stacjonarnych oraz w dwóch ratach po 1700 zł na jeden semestr dla studentów studiów niestacjonarnych.

III. O stypendium pomostowe na I rok studiów ubiegać się mogą stypendyści pobierający stypendium "Prymus" lub "Sokół" od Fundacji w roku szkolnym 2014/2015. Zainteresowani powinni zgłosić swoja kandydaturę do Fundacji SFL w celu uzyskania nominacji do dnia 11 sierpnia 2015 r. Fundacja planuje dofinansować 1 stypendium.
Wnioski o stypendium należy składać on-line. Formularze będą aktywne od 1 lipca 2015r. Szczegóły na stronie: http://www.stypendia-pomostowe.pl/stypendia-i-staze-krajowe/stypendia-na-i-rok/

Wnioski on-line należy składać od 1 sierpnia 2015 r. do 10 września 2015 r.
Formularze będą aktywne na stronie http://www.formularze.ffl.org.pl
Należy wskazać organizacje Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny"

UWAGA!
Fundacja SFL może prowadzić imienne fundusze stypendialne.
Każda zainteresowana osoba może ufundować stypendium:
- PRYMUS
- dla uczniów od II klasy szkół gimnazjalnych po 100 zł/m-c,
- dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych po 150 zł/m-c.

- STYPENDIA POMOSTOWE - dopłata po 125 zł/mc (stypendysta otrzymuje stypendium w wysokości 500 zł/mc - dla 4 studentów).
W przypadku braku chętnych do skorzystania z możliwości dopłaty do Stypendiów Pomostowych z Gminy Sokółka, dopuszczamy się możliwość skorzystania z tej oferty studentów I roku z innych gmin woj. podlaskiego.

Informacji należy szukać na stronie internetowej Fundacji www.sfl.org.pl,
pod numerem telefonu 85 711 57 00 lub w siedzibie Fundacji - Plac Kościuszki 9 w Sokółce

Fundacja SFL informuje o możliwości zmian w ilości osób oraz wartości stypendiów
18.06.2015

Ogłoszenie!


Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny" przyjmuje zgłoszenia dzieci w wieku 8-15 lat na 10-dniowe kolonie nad morzem w miejscowości Sarbinowo. Planowany termin wyjazdu 15 lipca. Całkowity koszt za osobę - 850zł. W programie: piesze i autokarowe wycieczki po okolicy - zwiedzanie Koszalina, Góry Chełmskiej w Mielnie, całodniowa wycieczka do Kołobrzegu połączona z rejsem statkiem, wycieczka piesza do Gąsek na latarnie morską. Dzieci zostaną zakwaterowane w ośrodku kolonijnym w Sarbinowie "Neptun". Ośrodek położony jest w parku nadmorskim na obszarze 2.5 ha, ogrodzony, oświetlony, bardzo bezpieczny dla dzieci (z dala od ruchliwych miejsc), od morza dzieli go pas wydm szerokości 100m. Na wyposażeniu Ośrodka jest sprzęt sportowo-rekreacyjny: stoły do gry w tenisa, piłki, paletki, skakanki, sprzęt muzyczny do organizowania dyskotek, TV, gry planszowe, piłkarzyki, bloki rysunkowe.

Zainteresowanych prosimy o kontakt:
85-711-57-00, fundacjasfl@gmail.com
16.06.2015

Migawki z rozdania grantów Działaj Lokalnie IX 2015


W czerwcu 2015 - 21 organizacji grup obywatelskich z 4 gmin powiatu Sokólskiego rozpoczęła realizację swoich projektów. Uroczystości wręczenia certyfikatów DL odbyły się już w 2 gminach.

9 czerwca b.r. na uroczystości 25-lecia samorządności w gminie Dąbrowa- certyfikaty DL odebrały 4 grupy obywateli: Stowarzyszenie Placówka, Bagny, Mieszkańcy wsi Ostrowie, Stowarzyszenie Produktu Lokalnego i Miejsko gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej. Wręczenia certyfikatów dokonali koordynator programu DL - Maria Talarczyk i Burmistrz Dąbrowy - Romuald Gromacki.

Za wieloletnią współpracę z samorządem gminy Dąbrowa- Starosta Sokółki Piotr Rećko wręczył Pani Marii Talaraczyk pamiątkowy medal 25lat Samorządności.

Podczas Dni Sokółki na stadionie OSiR w Sokółce w dniu 14 czerwca 2015r. z rąk burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej i Prezesa Fundacji SFL Marii Talarczyk certyfikaty Działaj Lokalnie - odebrało 13 organizacji i grup z gminy Sokółka.

Pani Maria Talarczyk poinformowała, że certyfikaty DL wręczane są już po raz 12. W ciągu 12 lat przyznano 181 grantów na sumę 603070 zł w tym na gminę Sokółka 134 grantów na sumę 352 631zł.
29.05.2015

GRANTY NA PROGRAM DZIAŁAJ LOKALNIE- PO RAZ 12- ROZDANE!


Dzialaj_Lokalnie_logologologofoto
fotofotofotoherb

W dniu 27 maja 2015 r. Komisja Grantowa, po raz 12 rozpatrzyła wnioski programu Działaj Lokalnie IX 2015.

Na konkurs z czterech gmin powiatu sokólskiego wpłynęły 22 wnioski. Wartość zgłoszonych projektów wyniosła 84862 zł. Środki na program Działaj Lokalnie IX 2015 pochodzą z :

 • " Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce 55.000 zł w tym na granty 27.000 zł
 • Urząd Miejski w Sokółce 15.000 zł, w tym na granty 14.000 zł
 • Urząd Miejski Dąbrowa - 5.000 zł, w tym na granty 4.500 zł
 • Urząd Gminy Korycin - 5.000 zł, w tym na granty 4.500 zł
 • Urząd Gminy Szudziałowo- 3.000 zł, w tym na granty 3.000 zł
 • Fundacja SFL (zbiórki i 1%) - 5.500 zł

Razem do rozdania: 58.500 zł

Na podstawie wykazu ocen, sporządzonych przez członków Komisji, sporządzono listę rankingową z propozycją dotacji. Lista przyznanych dotacji, zatwierdzona przez Zarząd Fundacji, przedstawiona w załączniku:


Zestawienie wniosków w konkursie „Działaj Lokalnie IX” [plik pdf]


W ciągu 12 lat prowadzenia programu Działaj Lokalnie w latach 2004-2015 - Ośrodek Działaj Lokalnie w Sokółce przyznał 181 grantów na wartość 603 670 zł, realizowanych na obszarze czterech gmin w powiecie sokólskim.

Osoby upoważnione do podpisania umów, prosimy o zgłaszanie się do Fundacji SFL od dnia 02.06.2015r. z niezbędnymi dokumentami, tj. odpis KRS lub innego potwierdzania rejestracji, pełnomocnictwa do podpisania umów (w przypadku szkół, przedszkoli, oddziałów, których główna siedziba jest poza Sokółką) oraz pieczęć.


Zarząd Fundacji SFL
27.05.2015

25 - LECIE SAMORZĄDNOŚCI


Podczas Gali Samorządności, która odbyła się 27 maja 2015 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Pan Marszałek Mieczysław Kazimierz Baszko wręczał pamiątkowe grawertony najbardziej zasłużonym samorządowcom województwa podlaskiego w okresie 25-lecia. Wśród 100 wyróżnionych samorządowców, tj. radnych, burmistrzów, wójtów znalazło się dwóch radnych z gminy Sokółka. Wyróżnienia wręczali, wspólnie z Marszałkiem, przedstawiciele najprężniej działających organizacji pozarządowych, m.in. ksiądz Edward Konkol, Komendant Chorągwi Białostockiej, Komendant Straży Pożarnej. Jako druga w kolejności - wręczała dyplomy Maria Talarczyk, Prezes Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" . Z rąk Pana Marszałka otrzymała gratulacje dla Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" za dotychczasową działalność wspierającą rozwój w okresie 25-lecia samorządności. Pani Maria, dziękując za wyróżnienie, powiedziała, że doskonałe osiągnięcia Fundacja SFL zawdzięcza współpracy z samorządem lokalnym i wsparciu społeczności, jak też sponsorów z zewnątrz, m.in. Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

foto


foto


foto

26.05.2015

DZIEŃ MATKI


W dniu 26 maja dzieci ze Świetlicy Środowiskowej "Koniczynka" przygotowały swoim Mamom - z okazji ich święta - występ słowno-muzyczny. Samodzielnie przyrządziły również pyszne sałatki, w ramach realizacji projektu "Dziecko w świetlicy środowiskowej - zdrowe odżywianie" finansowanego ze środków Urzędu Miasta w Sokółce. Wzruszonym mamom występ spodobał się, a poczęstunek bardzo smakował. Od dzieci otrzymały laurki i ręcznie robione tulipany.

foto

24.05.2015

ODSŁONIĘCIE POMNIKA "GOLGOTA WSCHODU"


W dniu 24 maja 2015 roku na polach wsi Wyłudy odsłonięty został pomnik Golgota Wschodu.

Autorem pomnika jest pan Zdzisław Misiewicz, którego wspierał w projekcie i realizacji Jerzy Binkowski pochodzący z Gdyni, a mieszkający obecnie w Białymstoku poeta, nauczyciel i reżyser teatralny. Poświęcenia pomnika dokonał i mszę świętą celebrował ksiądz biskup Henryk Ciereszko, a w uroczystości uczestniczyli mieszkańcy okolicznych miejscowości, przedstawiciele władz Korycina i Janowa, delegacja Stowarzyszenia Międzynarodowy Rajd Katyński ze sztandarem oraz delegacja Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej.

Pan Misiewicz powiedział, że to nie jest jego ostatni pomnik.

Wójt Gminy Korycin, Pan Mirosław Lech pogratulował Panu Misiewicz wspaniałego pomysłu i zaangażowania w oddawanie hołdu pomordowanym w Katyniu i innych miejscach kaźni bolszewickiej.

foto

23.05.2015

DWUDZIESTOLECIE CHÓRU "SOKÓLSKIE WRZOSY"


Uroczystość 20-lecia chóru "Sokólskie Wrzosy" objęła patronatem Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Chór liczy obecnie 25 osób. Dyrygentem od początku jego założenia jest Piotr Czeczot. Z okazji 20-lecia chóru otrzymał z rąk Marszałka Województwa Podlaskiego, Mieczysława Kazimierza Baszko odznakę za działalność społeczną i artystyczną oraz za jubileusz 20 lat kierowania chórem. Wszyscy chórzyści, dawni i obecni, otrzymali listy gratulacyjne od władz powiatu i gminy. Prezes Fundacji SFL pogratulowała założycielom i członkom chóru wspaniałych sukcesów.

Chór "Sokólskie Wrzosy" od wielu lat otrzymywał dotację na warsztaty, na wydanie nagrań pieśni i folderów. Co roku 0d 2004 roku na ten cel otrzymywał grant ze środków PAFW i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce , Fundacji SFL i środków gminy od czterech do pięciu tysięcy złotych.

GRATULUJEMY CHÓROWI "SOKÓLSKIE WRZOSY" I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW W ROZSŁAWIANIU GMINY SOKÓŁKA NA CAŁYM ŚWIECIE.


foto


foto


foto


foto


foto


foto


foto

15.05.2015

Zaprosili nas na:


foto


Podsumowania 15-lecia PAFW dokonał Prezes Fundacji Jerzy Koźmiński.


Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności rozpoczęła działalność przed 15 laty z podwójną misją: wspierania konsolidacji polskich przemian zapoczątkowanych w 1989 roku oraz dzielenia się doświadczeniami Polski w zakresie transformacji z innymi krajami Europy Środkowo - Wschodniej.

Na terenie Polski swój cel Fundacja realizuje głównie poprzez programy służące wyrównywaniu szans edukacyjnych oraz modernizacji oświaty, a także wyzwalaniu i umacnianiu aktywności obywatelskiej, zwłaszcza na trenach wiejskich i w małych miastach.

Od roku 2000 Fundacja przeznaczyła na swoją działalność 150 milionów USD. Ich źródłem były przychody funduszu wieczystego, który powstał z kapitału przekazywanego sukcesywnie Fundacji przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. W sumie Fundusz Przedsiębiorczości, założyciel Fundacji, przekazał jej 255 milionów USD.

Honorowy patronat nad jubileuszem objęła Pierwsza Dama Anna Komorowska. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich organizacji z Polski i zagranicy, współpracujący z PAFW. Wśród wyróżnionych okolicznościowymi statuetkami znaleźli się m.in. : Pan Paweł Łukasiak- prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, za program Działaj Lokalnie, Pani Zofia Sapijaszka - prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi.

Fundacja SFL współpracuje zarówno z ARFP, jak i z FEP od 2001 r.. W 2004 roku zostaliśmy Ośrodkiem Działaj Lokalnie i w tym czasie przyznaliśmy 181 grantów na sumę 603 670 złotych. Natomiast Akademia w ciągu 15 lat rozdała dla 60 Ośrodków Działaj Lokalnie na realizację ponad 6000 projektów kwotę około 52 milionów złotych (bez roku 2015).

GRATULUJEMY POLSKO - AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI I DZIĘKUJEMY ZA DOTYCHCZASOWĄ WSPÓŁPRACĘ.
14.05.2015

SZKOLENIE PRZYSZŁYCH GRANTOBIORCÓW "DZIAŁAJ LOKALNIE" IX 2015


Dzialaj_Lokalnie_logologologofoto
fotofotofotoherb

W dniu 13 maja 2015 r. w siedzibie Fundacji SFL odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla potencjalnych grantobiorców konkursu "Działaj Lokalnie" IX 2015. Spotkanie poświęcone było omówieniu zasad składania wniosków na projekty na okres od 1 czerwca do końca 2015 roku.

Szkolenie prowadziła Pani Maria Talarczyk, koordynator programu. Witając uczestników szkolenia z czterech gmin powiatu sokólskiego, którzy licznie przybyli na spotkanie, przypomniała, że Fundacja SFL uczestniczy w programie "Działaj Lokalnie" od 2004 roku. W tym okresie Ośrodek Działaj Lokalnie w Sokółce rozdał 159 dotacji DL na sumę 545 170 złotych. Na rok 2015 planowane jest rozdanie grantów na sumę 87 tysięcy złotych. Środki te pochodzą z dotacji Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz dotacji samorządów gmin: Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Korycin i Szudziałowo.

Koordynator podkreśliła, że preferowane będą projekty innowacyjne, nastawione na współpracę z mieszkańcami, jak też lokalnymi partnerami. Dużą uwagę należy zwrócić na dobrą komunikację, nagłaśnianie projektów w mediach, włączenie do prac jak największej liczby wolontariuszy. Organizacje, które otrzymają dotacje, będą miały możliwość opowiedzenia o swoich działaniach w konkursie "Opowiedz…" 2015, o ile Fundacja otrzyma środki z Akademii.

W bieżącym roku Ośrodki Działaj Lokalnie razem z Polsko - Amerykańską Fundacją Wolności obchodzą 15-lecie swoich działań. W związku z tym poproszono uczestników spotkania o wyrażenie na kartkach, czym dla nich jest program Działaj Lokalnie, z czego powstał krótki film.
30.04.2015

Targi Ekonomii Społecznej 25.IV.2015r.


W dniu 25.IV.2015 r. uczestniczyliśmy w Targach Ekonomii Społecznej Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach - prowadzonych przez Agencję Rozwoju Regionalnego Ares.

Koordynator projektu - Pani Anna Kolenkiewicz zachęcała do tworzenia Spółdzielni Socjalnych, które mogą liczyć na poważne wsparcie ze środków Unii Europejskiej - po 20 tys. złotych na członka spółdzielni.

W targach uczestniczyły organizacje pozarządowe z powiatu sokólskiego i augustowskiego. Swoje plany zaprezentował też Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce.

Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny " pochwaliła się swoimi osiągnięciami na przestrzeni 23 lat - 8 lat jako Fundacja "Fundusz Pomocy Społecznej" i 15 lat jako Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny". A są to osiągnięcia niemałe:

W ciągu 23 lat:

 • Zebraliśmy na działalność statutową i pomoc potrzebującym około 8 mln zł

 • Przyznaliśmy 776 stypendiów dla uczniów i studentów z gminy Sokółka na sumę 1 200 250 zł

 • Przyznaliśmy 253 granty dla organizacji z grup obywatelskich z 4 gmin powiatu sokólskiego na sumę 777 514 zł

 • Zorganizowaliśmy 18 obozów terapeutycznych, na których wypoczywało 943 dzieci i 53 matki

 • Założyliśmy i prowadzimy dwie świetlice socjoterapeutyczne dla około 40 dzieci

 • Urządziliśmy 16 Balów Charytatywnych

 • Zorganizowaliśmy 15 Festynów Dobroczynnychfoto

Prezes Zarządu Maria Talarczyk ogłosiła konkurs Działaj Lokalnie IX 2015 Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację "Sokólski Fundusz Lokalny" we współpracy z samorządami czterech gmin: Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Korycin i Szudziałowo. Zachęciła też młodych i dorosłych mieszkańców Sokółki do udziału w projekcie pt. "Wolność wczoraj i dziś" w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację "Sokólski Fundusz Lokalny" z lokalnymi partnerami, tj: Urząd Miejski w Sokółce, Gimnazjum nr 1, 2 i 3 w Sokółce, OSiR w Sokółce i dwóch liderów młodzieżowych.

Akces do udziału w Rowerowej Grze Miejskiej w dniu 25.VI.2015 r. zgłosiło podczas targów sześciu wolontariuszy, uczniów Zespołu Szkół Rolniczych- Aneta Dubrówko, Magdalena Kozioł, Kamil Bobowski, Martyna Wróblewska, Agnieszka Jacewicz, Małgorzata Januszko oraz Pan Eugeniusz Wiśniewski, naczelny rowerzysta Stowarzyszenia Rowerowego.

Pani Maria Talarczyk pozdrowiła uczestniczące w targach organizacje współpracujące z Funduszem Lokalnym w programie "Działaj Lokalnie": Stowarzyszenie UTW Sokółka, Stowarzyszenie "Barka" Sokółka, Panią Halinę Raducha ze wsi Ostrowie, która to wieś realizowała projekt na zagospodarowanie terenu wokół świetlicy wiejskiej. Pani Halina reprezentowała Dąbrowskie Stowarzyszenie Produktu Lokalnego, które realizowało z Fundacją SFL projekt w ramach Programu FIO "Działajmy Lokalnie - aktywne organizacje w województwie podlaskim" w 2013 roku. Wyroby Stowarzyszenia: serek i wiejski chleb i świeże masełko cieszyły się na targach bardzo dużym powodzeniem.

Bardzo dużym uznaniem cieszyły się występy mażoretek z Gimnazjum nr 1 w Sokółce.

foto

foto23.04.2015

Miejska Gra Rowerowa


foto

23.04.2015

OGŁOSZENIE O KONKURSIE "DZIAŁAJ LOKALNIE" IX 2015


Dzialaj_Lokalnie_logologologofoto
fotofotofotoherb

FUNDACJA "SOKÓLSKI FUNDUSZ LOKALNY" WE WSPÓŁPRACY Z AKADEMIĄ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE OGŁASZA LOKALNY KONKURS GRANTOWY W RAMACH PROGRAMU "DZIAŁAJ LOKALNIE IX" 2015W IX edycji Programu "Działaj Lokalnie" wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.

O dotacje w łącznej kwocie 55.000 zł mogą ubiegać się organizacje i grupy nieformalne mające siedzibę na terenie gmin: Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Korycin i Szudziałowo. Maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu może wynieść 6.000 zł.

Program adresowany jest do:
-organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną,
-grup nieformalnych, w których imieniu wniosek złoży organizacja pozarządowa lub jedna z następujących instytucji publicznych:
przedszkole publiczne, szkoła publiczna, instytucja kultury, biblioteka publiczna, ośrodek pomocy społecznej, itp.
-grupy nieformalnych, występujących z wnioskiem samodzielnie, jako tzw. Inicjatywa DL.

TERMIN NABORU WNIOSKÓW O DOTACJĘ: od 23 kwietnia do 22 maja 2015 r., do godziny 23:59.

SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW: wnioski będzie można składać WYŁĄCZNIE ZA POMOCĄ GENERATORA WNIOSKÓW, który dostępny jest na www.system.dzialajlokalnie.pl.

KONSULTACJE MAILOWE WNIOSKÓW: przed ostatecznym złożeniem wniosku można go skonsultować i uzyskać porady. Konsultacje będą trwały od 24 kwietnia do 22 maja br.

OKRES REALIZACJI PROJEKTÓW: projekty będą musiały trwać minimum 3 m-ce a maksymalnie 6 m-cy i będą mogły być realizowane pomiędzy 1 czerwca 2015 r. a 31 grudnia 2015 r.

W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:
-zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
-wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
-mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
-przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
-będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego - samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
-będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

Szkolenie na temat składania wniosków do programu Działaj Lokalnie odbędzie się 13 maja 2015 r. o godz. 11.30 w siedzibie Fundacji, Pl. Kościuszki 9.

Konkurs dofinansowano ze środków: Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Miasto i Gmina Sokółka, Miasto i Gmina Dąbrowa Białostocka, Gmina Korycin i Gmina Szudziałowo.Dokumenty do pobrania:
pdfWniosek
docRegulamin16.04.2015 r.


CEMS Chance znów zaprasza do Warszawy


logo


CEMS Chance to cykl 4-dniowych warsztatów skierowanych do ambitnych uczniów III klasy gimnazjum oraz I klasy szkoły ponadgimnazjalnej, którzy pochodzą z małych miejscowości lub znajdują się w trudniejszej sytuacji życiowej - rodzinnej, finansowej, czy zdrowotnej. Praktyczne zajęcia oraz inspirujące szkolenia - wszystko, co ma na celu wskazanie różnych ścieżek rozwoju zawodowego oraz umiejętności miękkich dla młodzieży z całej Polski.Jako organizacja studencka odpowiedzialna społecznie, CEMS Club Warsaw chciałby ułatwić młodym ludziom łatwiejszy start w dorosłe życie, a przede wszystkim nauczyć ich dostrzegać i w pełni wykorzystywać szanse, jakie daje im los. We współpracy z fundacjami, instytucjami publicznymi oraz psychologami szkolnymi CEMS Club Warsaw dociera do tych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty i lepiej poznać własne możliwości, ale także nauczyć się pokonywać swoje bariery.

Podczas 4-dniowego pobytu w Warszawie uczestnicy projektu biorą udział w serii warsztatów, szkoleń i spotkań z ludźmi sukcesu, w trakcie których poruszane są tematy takie jak analiza predyspozycji zawodowych, doskonalenie umiejętności miękkich, budowanie ścieżki kariery, czy klockonomia (warsztaty ekonomiczne).

Warsztaty w ramach CEMS Chance prowadzone są przez wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przedstawicieli firm wspierających projekt oraz ekspertów z wielu dziedzin. W projekt zaangażowane są również osoby ze świata mediów, czy sportu. Dotychczasowymi gośćmi CEMS Chance byli m.in. Rafał Brzozowski, Przemysław Babiarz, raper Flint, czy Dorota Wellman, która po raz kolejny została ambasadorką projektu.

Co więcej, CEMS Chance ma również znaczącą wartość kulturalną. Fakt, że odbywa się w Warszawie, daje szansę na podróż, nierzadko pierwszą w życiu, do stolicy Polski. Poprzez udział w projekcie uczestnicy mają okazję odwiedzić atrakcyjne galerie, muzea, ośrodki naukowe oraz centra rozrywki, takie jak Centrum Nauki Kopernik, czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ósma edycja CEMS Chance zbliża się wielkimi krokami, w tym roku projekt odbędzie się w dniach 12-15 maja. Już niedługo, bo 15 kwietnia rozpoczyna się rekrutacja. Więcej informacji oraz formularz rekrutacyjny znajdują się na stronie projektu:

www.cemschance.pl

oraz w

pliku do pobrania [plik PDF]


foto

16.04.2015 r.


Kolejny projekt Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" w ramach programu
Lokalne Partnerstwa PAFW - Animator Dobra Wspólnego

Wolność - wczoraj i dziś


logologo logologo

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015 r. będzie realizowany kolejny projekt Fundacji i lokalnych partnerów pt. "Wolność wczoraj i dziś". Projekt skierowany jest głównie do młodzieży szkół gimnazjalnych, jak również do uczniów szkół ponadgimnazjalnych - głównie stypendystów Fundacji SFL. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy naszych sprawdzonych partnerów, z którymi realizowaliśmy poprzednio projekty w programie Lokalne Partnerstwa PAFW tj.: "Społeczna re-akcja STOP krzywdzeniu dzieci", "Można inaczej", wydanie przewodnika "Sokółka znana i nieznana". Nasi partnerzy to: Urząd Miasta Sokółka, Dyrekcje trzech gimnazjów z Gminy Sokółka, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz dwóch animatorów - Małgorzata Szepielow i Krystian Zabielski. Celem projektu jest zmiana świadomości mieszkańców Gminy Sokółka, jak w obecnych czasach można i należy korzystać z wolności, poprzez wdrożenie nowej inicjatywy partnerstwa, jak też zainteresowanie sokólskiej młodzieży i dorosłych bogactwem ich regionu oraz historii, poprzez grę miejską z elementami edukacji w zakresie odnawialnych źródeł energii i ich wykorzystania w codziennym życiu.


Na spotkaniu przedstawicieli partnerów w dniu 15 kwietnia 2015 r. omówiono przygotowania do gry miejskiej, która odbędzie się w końcu czerwca 2015 r. Przedstawiciele gimnazjów zadeklarowali udział w projekcie po 20-stu uczniów i dwóch wychowawców, z każdej szkoły. Ustalono też trasę, na której odbędzie się wycieczka rowerowa połączona z warsztatami. Trasa wycieczki rowerowej będzie biegła od Zalewu Sokólskiego do wiatraka w Malawiczach Dolnych. Następnie przez Sokółkę do Geniusz do stadniny koni i z powrotem nad Zalew Sokólski. Uczestnicy gry, mają sobie wybrać atrakcje turystyczne położone na trasie wycieczki, opisane w przewodniku "Sokółka znana i nieznana". Na trasie wycieczki uczestnicy będą wykonywać różne zadania, jak również będą uczestnikami miniwarsztatów na temat energii odnawialnej (wiatrak), kolarstwa oraz żeglarstwa.
Do uczestnictwa w projekcie zapraszamy również osoby dorosłe - seniorów, którzy wolontarystycznie będą pełnić rolę "kontrolerów" i pomocników na trasie rowerowej, jak również pamiętające dawne dzieje Sokółki.
Na zakończenie gry przewidziane jest ognisko z udziałem wszystkich partnerów i przedstawicieli władz. Podczas ogniska zostaną wręczone uczestnikom projektu - nagrody i dyplomy.
Trwałym efektem projektu będą trzy tablice informujące o miejscach zabytkowych ze zdjęciami i opisami przygotowanymi przez uczestników gry.
Zgłoszenia do projektu przyjmujemy e-mailowo fundacjasfl@gmil.com do dnia 30 kwietnia. O postępach projektu będziemy informować Państwa na bieżąco.
Przewodnik "Sokółka znana i nieznana, jest dostępny w Bibliotece Publicznej oraz na stronie http://www.lokalnepartnerstwa.org.pl/pl/Biblioteka-dobra-wspolnego.html


foto

foto

foto

26.03.2015 r.


Wielkanocna zbiórka żywności


W dniach 20-21 marzec, 130-stu wolontariuszy w 16-stu sokólskich sklepach zbierało żywność w ramach Wielkanocnej Zbiórki Żywności organizowanej przez Banki Żywności we współpracy z organizacjami pozarządowymi. W sumie zebrano 1755, 53 kg żywności, a głównie: mąki - 556 kg, cukru - 507 kg, makaronu, ryżu i kaszy - 274 kg, oleju - 224 kg, słodyczy - 60 kg, konserw rybnych i mięsnych - 75 kg. Z zebranej żywności zostanie sporządzonych 120 paczek dla dzieci z najuboższych rodzin, według list otrzymanych od sokólskich szkół. Żywność będzie wydawana w nowej siedzibie świetlicy środowiskowej "Koniczynka" - Plac Kościuszki 9 w godz. 12.00-16.00.

jpg

Zarząd Fundacji SFL składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Sokółki oraz wszystkim ofiarodawcom, jak również dyrekcjom, pedagogom szkół, wolontariuszom, kierownikom sklepów za trud włożony w organizację Wielkanocnej Zbiórki Żywności.

jpg

Z okazji zbliżających się Świąt
Życzenia pełnych spokoju i radości
Świąt Wielkanocnych,
Dobrego wypoczynku
W rodzinnym gronie
Oraz optymizmu, energii
I nadziei na lepszą przyszłość
Wszystkim sympatykom Fundacji SFL

Składają Rada, Zarząd, Pracownicy
i podopieczni Fundacji SFL

25.03.2015 r.


Sokólski Anioł Dobroczynności - Anna Sokolik nie żyje


W dniu rozpoczęcia wiosny, 21 marca 2015 r. w Nowym Jorku w wieku 91 lat zmarła Anna Sokolik - założycielka i Prezes The Pucilowski Foundation - fundatorka stypendiów "Sokół" dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z miasta i gminy Sokółka.

Anna Sokolik urodziła się we wsi Puciłki. Jej rodzina - Puciłowskich - pieczętowała się herbem Junosza. Legenda herbowa podaje, że rycerz Junosza z przyjaciółmi, w drodze na wesele, spotkał białego barana. Uchodziło to za dobrą wróżbę. Kilka chwil później orszak natknął się na grasujących w okolicy Krzyżaków. Wywiązała się bitwa, z której rycerz wyszedł zwycięsko. Junosz przybył na wesele ubrudzony krzyżacką krwią. Na pamiątkę tych zdarzeń, herb Junosza ma czerwoną tarczę, a na niej białego baranka, który przepowiedział rycerzowi zwycięstwo.

Anna Sokolik ukończyła Szkołę Podstawową w Malawiczach Dolnych. W 1947 roku wyjechała do Nowego Jorku. Po przejściu na emeryturę założyła w 2008 roku The Pucilowski Foundation, którą prowadziła do śmierci. Celem The Pucilowski Foundation jest pomoc uczniom i studentom - szczególnie tym pochodzącym ze wsi - w zdobywaniu wiedzy.

Anna Sokolik podpisała z Fundacją Sokólski Fundusz Lokalny wieloletnią umowę na finansowanie stypendiów dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z gminy Sokółka. Co roku przekazywała na ten cel 20 tys. dolarów. Od roku szkolnego 2011/2012 z funduszu stypendialnego "Sokół" skorzystało 66 studentów studiów stacjonarnych i zaocznych oraz 18 uczniów ostatniej klasy szkół ponadgimnazjalnych. 30 stypendystów pochodziło z terenów wiejskich. Pani Anna odwiedziła Sokółkę i Fundację SFL trzykrotnie. W grudniu 2011 roku, w dowód wdzięczności za ufundowane stypendia, otrzymała zaszczytny tytuł "Anioła Dobroczynności 2011". We wrześniu 2012 roku była obecna na wręczaniu stypendiów "Sokół", uczestniczyła w wyjeździe na Białoruś oraz do Karpacza z grupą członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Sokółki.

Na uroczystość wręczenia stypendiów na rok akademicki 2013/2014 Pani Anna przesłała list skierowany do młodzieży, w którym napisała m.in.: "Przede wszystkim bądźcie młodymi ludźmi. Cóż znaczy być młodym? Być młodym to posiadać niewyczerpaną świeżość ducha, która umożliwia nieustawanie w poszukiwaniu dobra i trwa niezmiennie także wtedy, gdy cel zostanie osiągnięty. W tym sensie, młodość to droga przygotowująca was do przyszłości. Jeślibyście wypełnili swe powołanie już jako ludzi w pełni dojrzali, nigdy nie lekceważcie tej niepohamowanej siły, która was pcha ku przyszłości. Jesteście studentami, starajcie się zdobyć realne kompetencje, by jutro można było na was liczyć…"

W roku 2014 Pani Anna odwiedziła Sokółkę po raz ostatni. Fundacja SFL wspólnie ze Stowarzyszeniem UTW w Sokółce zorganizowała imieniny Anny w dn. 26 lipca, na które zaproszono wszystkie jej imienniczki z gminy Sokółka i okolic. Uroczystość imienin, jak również historię i dokonania Pani Anny Sokolik uwieczniła na filmie pt. "Milionerka" - Pani Alicja Grzechowiak z TVP Białystok. Reportaż można obejrzeć pod linkiem bialystok.tvp.pl/17479121/milionerka

Ostatni list otwarty Pani Anny Sokolik do Prezes Fundacji Pani Marii Talarczyk, do Rady Fundacji, stypendystów i uczestników tradycyjnej wigilii 17 grudnia 2014 r. - odczytała jej siostra Pani Zofia Gryszkiewicz, w którym przeczytała m.in.: "Szkoda, że nie mogę być razem z Wami, podzielić się opłatkiem i złożyć osobiście życzenia świąteczne dla Was Wszystkich i całej publiczności Sokółki, którzy adoptowali mnie i włączyli mnie do rodzinnego grona." Zgodnie z ostatnią wolą Pani Anny jej doczesne szczątki zostaną przekazane do badań w Akademii Medycznej w Nowym Jorku. Pogrzeb prochów, jak też wola Anny, co do dalszych losów funduszu stypendialnego "Sokół" oraz dyspozycje majątkowe zawarte są w testamencie zmarłej. W odpowiednim czasie poinformujemy społeczeństwo o zapisach zawartych w testamencie.Wyrazy głębokiego żalu i współczucia z powodu odejścia Drogiej naszym sercom Anny rodzinie w kraju i w Nowym Jorku składają Rada, Zarząd, Pracownicy Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" oraz stypendyści programu "Sokół" The Pucilowski Foundation

foto
Wręczanie stypendiów "Sokół" w roku 2012 r.

foto
Fot. M. Tochwin
W grudniu 2011 r. Anna Sokolik otrzymała tytuł "Anioła Dobroczynności"

foto
Obchody imienin Anny w dn. 26 lipca 2015 r.

18.03.2015 r.


Wielkanocna zbiórka żywności


Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny" zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w Wielkanocnej Zbiórce Żywności prowadzone w dn. 20-21.03.2015 w 16-stu sokólskich sklepach.
Żywność ze zbiórki zostanie przekazana w formie paczek żywnościowych najbardziej potrzebującym rodzinom z miasta i gminy Sokółka. Dziękujemy!
Jeżeli masz zbędne meble, krzesła, stoliki, sprzęt RTV lub AGD przekaż go dzieciom ze świetlicy środowiskowej "Koniczynka" na urządzenie się w nowej lokalizacji przy Placu Kościuszki 9.

Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc i wsparcie
13.03.2015 r.


Dzialaj_Lokalnie_logo foto logo_ARFP_rgb_jpg foto

Spotkanie przedstawicieli programu "Działaj Lokalnie" 5-6 marca 2015 r.


W dniach 5-6 marca, uczestniczyliśmy w dwudniowym szkoleniu Ośrodków Działaj Lokalnie, zorganizowanym w Warszawie przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Program szkolenia był bardzo obszerny i dostarczył wiele przydanych informacji dla działalności organizacji pozarządowych.
Na początku spotkania zostały omówione zmiany w IX edycji programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce oraz przedstawiono pomysły na świętowanie XV-lecia programu.
W dalszej części "O inicjatywie Prezydenta RP - obchodach 25-lecia polskiej Samorządności " - opowiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta - Pan Minister Olgierd Dziekoński. Prezes ARFP- Pan Paweł Łukasiak zachęcił do zaangażowania się w organizacje obchodów, podobnie jak w roku ubiegłym, z okazji rocznicy 25-lecia Pierwszych Demokratycznych Wyborów, uczciła to Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny" - organizując wybory Mera Sokółki.
Panel "Jak współpracować z gwiazdą?" poprowadziła Pani Agnieszka Cegielska z TVN, która opowiedziała m.in. dlaczego angażuje się społecznie na rzecz Fundacji "Szkoła Otwartych Serc", jak organizuje pomoc dla dzieci z Malborka i co dała jej wygrana w Plebiscycie "Gwiazdy Dobroczynności". Ponadto pierwszego dnia szkolenia przybliżono tematy: debat lokalnych, zestawu narzędzi do badania kapitału społecznego -BOKS, rola mediów lokalnych w działalności organizacji pozarządowych, możliwości portalu ngo.pl oraz CRM w fundrasingu.

Najważniejszy dla Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny" był panel, dotyczący zmian w ustawie o rachunkowości, która przewiduje uproszczoną sprawozdawczość finansową w 2015 roku. Ustawodawca wprowadził taką możliwość dla jednostek mikro, do których grona zaliczył m.in.:
1) Wszystkie stowarzyszenia i fundacje, które nie prowadzą działalności gospodarczej
2) Stowarzyszenia i fundacje prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
- 1,5 mln zł - sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
- 3 mln zł - przychodów netto ze sprzedaży towarów i usług za rok obrotowy,
- 10 osób - średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Fundacji SFL w dniu 12 marca 2015 r.

W drugim dniu spotkania zostały omówione zasady regrantingu i budżetu obywatelskiego oraz znaczenie roli komunikacji w programie DL. W tym celu Ośrodki ODL będą mogły skorzystać z dotacji w ramach Funduszu ds. Komunikacji. Uczestników spotkania zaproszono do udziału w II edycji programu "Wolontariat rodzinny - lokalnie" Fundacji PZU i ARFP.
Podpisano umowę między ARFP a Ośrodkiem ODL - na program "Działaj Lokalnie IX", w której zwrócono szczególną uwagę na komunikację z grantobiorcami i obowiązek promocji programu
w mediach. Grantobiorcy programu DL mogą uzyskać wsparcie finansowe na realizacje swoich projektów, korzystając z platformy fundujesz.pl - pierwszego w Polsce portalu finansowania społecznościowego dedykowanego dla trzeciego sektora. Konkurs "Działaj Lokalnie IX" w gminach Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Korycin i Szudziałowo zostanie ogłoszony pod koniec kwietnia 2015 r. Projekty trwające od 3 do 6 miesięcy, będą mogły być realizowane w terminie od 27 maja do 31 grudnia 2015 r.


19.02.2015 r.


Podlaskielogoherb SokolkaSFL_logo

XVII Karnawałowy Bal Dobroczynny


W dniu 14 lutego 2015 r. w Sali Bankietowej "Sigma" w Sokółce odbył się coroczny Bal Dobroczynny zorganizowany przez Fundację "Sokólski Fundusz Lokalny" pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Sokółki.
Bal poświęcony był między innymi promocji województwa podlaskiego. Marszałek Województwa Podlaskiego dofinansował przedsięwzięcie kwotą 8000 złotych.
Zebrani w Sali Balowej "Sigma" tradycyjnie rozpoczęli zabawę polonezem. Był tort z okazji 15-lecia Fundacji SFL ufundowany przez PSS Jaskółka, były tańce walentynkowe z różami i serduszkami, zabawa fantowa i licytacje ofiarowanych dzieł sztuki oraz wyrobów dzieci i miejscowych artystów oraz wybór Króla i Królowej Balu. Do tańca przygrywał Zespół "Happy Day", a przed publicznością wystąpiły "Cyganki" w pięknych strojach wraz z Zespołem "Cygańskie Serca" z Igrył.
Nieocenioną pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu Balu nieśli stypendyści SFL oraz Pani Agnieszka z SOK. Wyśmienite potrawy zawdzięczamy firmom: Eko-Gril, Eskimos, Marwibog, GS "Samopomoc Chłopska" oraz paniom: Gieni, Wiolecie, Krystynie, Grażynie, Marcie i Żanie.
Dzięki uczestnikom Balu, którzy nie żałowali grosza - dochód z Balu wyniósł 6070 zł. Z tego 3000 zł zostanie przeznaczona na dofinansowanie programu "Działaj Lokalnie", realizowanego na terenie czterech gmin powiatu sokólskiego: Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Korycin i Szudziałowo. Program "Działaj Lokalnie" jest realizowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność i środków samorządów lokalnych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację SFL od 11 lat. Kwota 3070 zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie programu stypendialnego "PRYMUS", z którego wypłacane są stypendia dla zdolnych i niezamożnych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta i gminy Sokółka. Program "PRYMUS" jest wspierany przez Fundację im. St. Batorego i Burmistrza Sokółki.
Zarząd Fundacji składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i sponsorom Balu Dobroczynnego.
Sponsorzy XVII Balu Dobroczynnego Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny":
*Marszałek Województwa Podlaskiego
*Burmistrz Sokółki
*Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
*Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
*Fundacja im. St. Batorego
*Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny"
*Bank Żywności Białystok-Suwałki
*Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku - Teresa Rygasiewicz, Józefa Kamińska
*Firma Eko-Gril
*Chłodnia ESKIMOS
*PSS Jaskółka
*GS "Samopomoc Chłopska" w Sokółce
*Fabryka Reklam - Grzegorz Otoka
*Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji z Szudziałowa
*Środowiskowy Dom Samopomocy Sokółka
*Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy - Elżbieta Szomko, Bożena Mróz
*Piekarnia Marwibog Sokółka
*Kwiaciarnia- Jadwiga Bubieniec
*Państwo Iwona i Eugeniusz Wiśniewscy - Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne, Kuryły
*Sokólski Ośrodek Kultury
*Biuro-Serwis Marcin Dylewski - Sokółka
* Sklepy LEWIATAN w Sokółce, K. Baranowski, A. i A. Łukaszewicz s.j.
*Salon Kosmetyczny "Shanti"- Edyta Baszko
*Memo Michał Dowgiert
*Dzieci i wychowawcy ze świetlic środowiskowych "Koniczynka" i "Stokrotka"
* Usługi Remontowo-Budowlane Robert Surowiński
* Salon Kosmetyki Profesjonalnej - Kinga Falkowska
* Zespół "Cygańskie Serca"
*Ewa Dębko
*Tadeusz Otoka
Sponsorzy Medialni:
-Nowiny Sokólskie
-Portal isokolka.eu
-Sokólka TV


Fotografie wykonał Tadeusz Otoka
29.01.2015 r.


Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny" zaprasza na XVII Karnawałowy Bal Dobroczynny
Dochód z Balu zasili fundusz stypendialny
oraz program "Działaj Lokalnie"


28.01.2015 r.


UWAGA!
DATA, MIEJSCE I CENA BALU ZMIENIONEAktualna data:
14 luty 2015
Sala bankietowa:
Sigma
ul. I Maja 13
Sokółka


NOWA CENA:
100 zł od pary

Prosimy o potwierdzenie do 6 lutego br.


19.01.2015 r.


Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny" zaprasza na XVII Karnawałowy Bal Dobroczynny
Dochód z Balu zasili fundusz stypendialny
oraz program "Działaj Lokalnie"


INFORMACJE Z LAT POPRZEDNICH

Sprawozdania roczne fundacji SFL

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 20011 [plik PDF]

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2008 [plik PDF]

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2007 [plik PDF]

Sprawozdanie z działalności Fundacji za rok 2006 [plik PDF]


Archiwum informacji SFL

>> Rok 2012

>> Rok 2011

>> Rok 2010

>> Rok 2009

>> Rok 2008

>> II półrocze 2007

>> I półrocze 2007


Na naszych stronach zamieszczmy informacje i dokumenty w formacie PDF, które są dokumentami hipertekstowym, niezależnymi od urządzenia wyświetlającego lub drukującego. Dokumenty zapisane w formacie PDF możemy otwierać i przeglądać za pomocą darmowego programu Adobe Reader. Można z niego korzystać po pobieraniu m.in. ze strony: www.adobe.com 


.

Fundacja im. Stefana Batorego   Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce  Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

© Copyright by SFL