0
Projekt „Dąbrowskie ekowędrówki”

W naszej gminie został przeprowadzony projekt „Dąbrowskie ekowędrówki”, który ‚Dofinansowano ze środków programu ‚Działaj Lokalnie’ Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację ‚Sokólski Fundusz Lokalny’ w Sokółce i Gminę Dąbrowa Białostocka’

Polegał na organizacji cyklu spotkań – warsztatów, które odbywały się w okresie wakacyjnym w M-GOK w Dąbrowie Białostockiej. Każdy dzień miał swój motyw przewodni:

1. Dzień wody – poruszaliśmy temat wyczerpywania się zasobów wodnych, radzenia sobie z suszą, racjonalnego gospodarowania wodą. Powiedzieliśmy m.in. dlaczego lepiej pić wodę z kranu, niż kupować wodę zapakowaną w małe plastikowe buteleczki.

2. Dzień powietrza – rozmawialiśmy o zagrożeniach wynikających z wprowadzania do atmosfery groźnych substancji powstałych w wynik spalania śmieci w domowych piecach,  a zasadę pracy elektrowni wiatrowej poznaliśmy poprzez wykonanie kolorowych wiatraczków.

3. Dzień ziemi – w tym dniu rozmawialiśmy o dzikich wysypiskach śmieci, o tym, jak długo śmieci zalegają w środowisku. Poszliśmy do  lasku komunalnego, gdzie pozbieraliśmy zalegające śmieci.

4. Dzień słońca i energii odnawialnej – dzieci dowiedziały się o odnawialnych źródłach energii. Spędziły czas na trawniku pod domem kultury, gdzie przeprowadziliśmy zabawy, gry i animacje w słonecznych promieniach.

5. Dzień recyclingu i drugiego życia produktów – rozmawialiśmy o konieczności segregowania odpadów, o wykorzystaniu surowców wtórnych, idei „Zero Waste” – wykorzystywaniu pozornie zużytych produktów do innych celów, społecznej wymianie produktów. Tradycja to też produkt, więc stworzyliśmy wielorazowe torby m.in. z napisami w lokalnej gwarze.

Odbył się także festyn ekologiczny, na który zaprosiliśmy mieszkańców gminy, którzy mogli pomalować samodzielnie torby. Zostały nagrane filmiki z zajęć praktycznych, które umieściliśmy w Internecie, by każdy mógł wykonać prace w domu.

Brak możliwości komentowania